عصر یخبندان

- شکایت کدومه زن، برو شکایت کن تا پرتمون کنه وسط خیابون.

- من فردا میرم دوباره از زهره خانم میپرسم، شوهرش وکیله، باید بدونه.

زن اکبر اقا بعد صحبت با زهره خانم موفق شد تا اقای مرتضوی، شوهر زهره خانم رو هم ببینه. اقای مرتضوی بعد از شنیدن ماجرا گفت:

" اینطوری نیست که شما مجبور باشید که بسوزید و بسازید. هم کرایه بدین و هم بدبختی بکشین، ای کاش همه می دونستند که هر جا تکلیفی هست، حقی هم هست "

- حالا شما می فرمایید ما چه کار میتونیم بکنیم؟ یعنی صاحبخونه زیر بار تعمیر شوفاژها میره؟

- ببنید تعمیرات ساختمانی دو نوعه، یکی اینکه تعمیرات اساسی باشه، یعنی برای استفاده از ان خانه لازم باشه مثل همین مشکل شما. یک نوع دیگه تعمیراتی است که جنبه اساسی و ضروری نداره، فقط برای استفاده بهتر انجام میشه مثل تعویض شیشه شکسته یا رنگ کردن دیوارها. در روابط بین صاحبخانه و مستاجر، تعمیرات ضروری و اساسی بر عهده صاحبخانه است اما تعمیرات غیر ضروری را مستاجر خودش انجام میدهد.

- خوب حالا اگه صاحبخونه زیر بار نرفت چه؟

- میتوانید از دادگاه الزام او را به تعمیر سیستم حرارتی منزل بخواهید.

- اقای مرتضوی اگر خودمون تعمیر کردیم می تونیم بعدا پولشو از صاحبخانه بگیریم؟

- بله، به این شرط که اول از صاحبخانتون درخواست کرده باشید و او امتناع کرده باشد.

زن اکبر اقا از اقای مرتضوی خداحافظی کرد و به خانه رفت تا به اکبر اقا هم بگه که:

" هر جا تکلیفی هست، حقی هم هست "

 

بدانیم:

قانون مدنی در ماده 486 میگوید: تعمیرات اساسی و زیر بنایی و انچه در بنا منصوب است بر عهده موجر و هرگونه هزینه برای استفاده بهتر و کامل تر بر عهده مستاجر است.

در توضیح این ماده میتوان گفت تعمیرات اساسی و کلی و کلیه مخارجی که در مورد اجاره برای امکان استفاده از ان لازم و ضروری است بر عهده مالک می باشد. مانند خرابی پشت بام، خرابی دیوارها و پله ها، تعمیر تاسیسات گرمازا و سرمازا، اما تعمیرات جزئی و تزئینی نظیر تعویض شیشه شکسته و یا خراب شدن قفل ها و یا تعویض موکت و ... بر عهده مستاجر است مگر اینکه دو طرف عقد اجاره خلاف این موارد را در قرارداد شرط کرده باشند.

/ 0 نظر / 71 بازدید